0-6 Ay Bebek Gelişimi

loading...

Hareket Gelişimi:

Bebekler, doğduktan sonra ilk üç ay pek hareketli değillerdir. İlk üç aydan sonra nesneleri kavrayıp ağızlarına götürebilirler.

Üç aydan küçük bebekler ağırlıklarını kollarına verdiklerinde oldukça efor sarf ettiklerinden karınları üzerinde bırakıldıklarında etrafı görmek için kafalarını kaldırırlar.

Dördüncü aydan itibaren yuvarlanmaya başlarlar ve ardından emekleme çabası içine girerler. Bebekler bu aylarda destekle oturabilir ve kendi kendine yemek yemeye çalışabilir.

Bebeğin zaman geçtikçe el becerileri gelişir. Bir nesneye ulaşması ve tutması kolaylaşır. Vurma, itme ve çekme hareketlerini yapmaya başlar.

Bu dönemin sonuna doğruön kollarına ağırlık vererek emeklemeye başlar.Ayrıca bir nesneyi bir elinden diğerine geçirmeyi de öğrenmiştir.

Bilişsel ( Zeka) Gelişim:

Bebekler birinci aya kadar reflekslerini geliştirirler. Nesneleri izlemeye başlarlar. İkinci ayda nesneler görme alanındayken dikkatini çeker. Görme alanından çıkınca o nesenyle ilgilenmez. Ancak beşinci ve altıncı aylarda görme alanından çıkan nesnenin arkasından işaret eder, onun kaybolduğunu gösterir.ilk üç ayda bebekler için en iyi oyuncak renkli, ses çıkartan oyuncaklardır. 3-6 ay arasında ise en iyi oyuncak insandır. Çünkü bebek sizinle oyun oynarken pekçok şey öğrenir.

Dil Gelişimi:

Bebekler iletişimlerini ağlama yoluyla sağlarlar. Ancak birinci aydan sonra ihtiyaçlarına göre ağlaması farklılaşır. Acıktıkları zaman, altı temizleneceği zaman ağladıkları gibi kucaklanmak istediklerinde, ilgi istediklerinde de ağlarlar. Bebekler iki ile üçüncü aylarda a-e-o gbi sesleri çıkarmaya başlarlar. Dördüncü ayda bu sesleri uzatmaya başlar. Beşinci ve altıncı aylarda ise ilk hecelemeler başlar. Bebeğinizin dil gelişimi üzerinde etkili olmak istiyorsanız doğduğu andan itibaren onunla konuşun.

Sosyal- Duygusal Gelişim:

Bu dönemde bebek anneye bağımlıdır. Aralarındaki ilişki çok güçlüdür. 1-3 ay arasında kendini değerli bir varlık olarak hisseder. 3. aydan itibaren belirgin bir şekilde gülümsemeye başlar. Bildiği durumlar ve kişiler karşısında gülümseme gibi tepkiler vermeye başlar.

loading...
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Türkiye'nin Kadın Sitesi